Meist

HoiaLelu sünnilugu

Kust tulid kõik need ilusad mänguasjad ja mis neist küll edasi saab?

HoiaLelu suurim soov on hoida mänguasju prügilast eemal, et nad üha uuesti saaksid pakkuda mängurõõmu paljudes koduses. HoiaLelu mänguasjade laenutus aitab vähendada terve pere jalajälge.

Kuidas kõik alguse sai?

Olen Helen, kahe väikese piiga ema. Kasvasin üles pisikeses maakohas Tartu lähedal, mis on loonud mulle ilusa loodussõbraliku nägemuse, kuidas soovin kasvatada ka enda lapsi. Just elu väikelastega on pannud mind senisest enam otsima võimalusi kuidas tänapäeval väärtustada ja uuskasutada teiste vana, mis on meie pere uus. Emana soovin lapsele pakkuda parima kvaliteediga arendavat mänguasja, kuid tihti juhtub nii, et väikesel inimesel on hoopis teised huvid ja arvamus. Mõnigi kord võib juhtuda, et uued lelud jäävad üksi nukralt nurka. Mänguasjade laenutus tekkis mul mõttesse juba 2016 aastal peale esimese tütre Skarleti sündi, kui koju tekkis üha uusi mänguasju, millest paljud jäid unarusse. Toona jäi mõte siiski realiseerimata.

Uue tõuke andis mulle teine tütar Keira. Miks? Sest huvitaval kombel olid õdedel täiesti erinevad mängulised eelistused. Vanema õe lelud ei pakkunud nooremale üldsegi huvi. Kuna ma ei soovinud mänguasjade hulka kodus kasvatada, siis lähedastelt sõbrannadelt sai erinevaid lelusid laenuks koju toodud, seniks kuni need lastele rõõmu pakkusid. Koju uusi mänguasju hakkasime soetama peamiselt järelturult. Hoides ära väikese defekti või rikkega mänguasjade sattumise prügimäele oleme koos mehe Ragnariga kasutatud lelusid hoopis terveks ravinud. Ennekõike oli meil eesmärk näidata lastele, et ilusti hoitud asja saab kasutada ka veel keegi teine. Teisalt aga õpetada lapsele käelist oskust läbi remontimise ja meisterdamise.

Räägi, kogu julgust ja müü maha oma idee!

Kuigi lapsed näitasid mulle kätte suuna, millega võin kasulik olla ka ühiskonnale –  siiski olin jätkuvalt kõhklev, kas mänguasjade uuestisünd on ka teisi kõnetav teema? Minu julgustajaks ja koostööpartneriks sai mu sõbranna ja vennanaine Maris, kes mu ideest kohe kinni haaras. Tema kolme lapse emana oli just täpselt sama probleemi ees, et ühe pere mänguasjadel on tegelikult võluvõime pakkuda mängulusti  ka teistele peredele.

Kuidas sündis nimi?

Südamelähedase nime leidmine oli aga siiski konarlik – esimene valik oli juba kasutuses. Ju oli see nii määratud, sest Hoia Lelu tuli vaadates kuidas pisike Keira võttis sülle endast suurema hüppelehma ja ütles: „Keira hoiab oppas!“ Mulle meeldis mõte, et hoian oma lelu ja ning sealt edasi loogiline edasiarendus oleks see ulatada edasi järgmisele 😊

Hoiame koos HoiaLelusid, et …

* Hoolida meid ümbritsevast kaunist loodusest

* Oleks võimalust pakkuda lapsele eakohaseid mänguasju

* Ilmaasjata tarbimist oleks vähem

* Anda vanale mänguasjadele uus elu

* Lapsel oleks mitmekülgne ja arendav mängukogemus

* Eelistada taaskasutust uue lelu ostmisele

* Laenutades säästa oma raha ja aega

* Uskuda mõttesse „Mäng on lapse töö“

HoiaLelu mänguasjakogu komplekteerimisel oleme võtnud arvesse:

  • Meie pere ja lähedaste kogemust lapsevanematena
  • enda ja minu ema pedagoogilisi ja treenerierialal õpitud teadmisi
  • Puidust mänguasjade keskkonnasõbralikkust ja vastupidavust
  • Plastikust mänguasjade eluea maksimeerimise läbi taaskasutuse
  • Võimalusi pakkuda lastele ja nende täiskasvanutele taskukohast ja keskkonnasõbralikku juurdepääsu mänguasjadele
  • Immuunsüsteemi tugevdamiseks on vajalik lapsel liikuda ja mängida ka õues
  • Kogu pere võimalusi koosmängimiseks ja ühisteks tegevusteks.

Kui soovid saada HoiaLelu koostööpartneriks, aidata meil laiendada lelude valikut läbi annetuste, rendipakkumiste või kasutatud lelude müügiga (k.a defektiga lelud), siis palun võta meiega ühendust: hoiaendlelu@gmail.com

HoiaLelu – hoiad elu!